W usługach monitoringu stron internetowych można spotkać się z dwoma terminami, które mogą sprawiać wrażenie, że oznaczają to samo – czas odpowiedzi oraz czas ładowania. Jaka jest między nimi różnica i co dokładnie oznaczają?

Czas odpowiedzi

Standardowy test strony internetowej polega na wysłaniu pojedynczego żądania typu GET lub POST przez serwer testujący na wskazany przez użytkownika adres strony. Żądanie to jest następnie przetwarzane przez serwer docelowy, a jego rezultat – najczęściej kod HTML strony – jest zwracany jako odpowiedź. Przeglądarka interpretuje ten kod i inicjuje ładowanie pozostałych elementów strony bezpośrednio przez siebie:

Sposób mierzenia czasu odpowiedzi

Czasem odpowiedzi nazywamy okres od momentu wysłania żądania do momentu otrzymania odpowiedzi, czyli zazwyczaj samego kodu HTML strony. Mimo że do pełnego załadowania strony potrzebne są także inne elementy, kod HTML jest jej fundamentem. Stanowi swego rodzaju instrukcję dla przeglądarki, określającą, co i jak powinno zostać dodatkowo wczytane, aby strona mogła być poprawnie wyświetlona. Aby jednak określić całkowity czas potrzebny do załadowania strony, należy zmierzyć czas ładowania, o czym piszemy poniżej.

Czas ładowania

Czas ładowania strony internetowej mierzony jest inaczej. Do jego sprawdzenia wykorzystywana jest przeglądarka Chrome, uruchomiona na serwerze wykonującym test. Pomiar czasu ładowania rozpoczyna się w momencie, gdy przeglądarka otrzymuje polecenie wczytania testowanego adresu strony. Kończy się on w chwili, gdy przeglądarka zakończy ładowanie wszystkich elementów niezbędnych do wyświetlenia strony:

Sposób mierzenia czasu ładowania

Czas ładowania to zatem całkowity czas, jaki strona potrzebuje, aby zostać w pełni wyświetlona w przeglądarce. W rzeczywistości jednym z elementów tego czasu jest wcześniej opisany czas odpowiedzi, ponieważ proces ładowania strony rozpoczyna się od pobrania jej kodu HTML, który następnie jest interpretowany, aby pobrać pozostałe potrzebne elementy.

Monitoring szybkości ładowania strony

Warto monitorować czas ładowania strony internetowej i reagować na wszelkie zmiany. W Ping.pl do monitoringu tego typu wykorzystywana jest prawdziwa przeglądarka Chrome, uruchamiana na serwerach testujących. Strona może być testowana zarówno w wersji na komputery, jak i na urządzenia przenośne, z jednoczesną symulacją internetu mobilnego. W przypadku wykrycia spowolnienia szybkości ładowania strony, wysyłane są odpowiednie powiadomienia.

Zobacz jak działa monitoring szybkości wczytywania strony w Ping.pl: https://ping.pl/zastosowania/monitoring-szybkosci-wczytywania.